HÜRKUŞ-C Milli Uçak

Milli Uçağımız Hürkuş-C
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor HÜRKUŞ-C Milli Uçak

SİLAHLI HÜRKUŞ UÇAĞI GELİŞTİRME VE SERİ ÜRETİM PROJESİ

PROJE HAKKINDA

HÜRKUŞ-C Projesi, HÜRKUŞ Projesi kapsamında TUSAŞ (TAI) tarafından yurtiçi imkânlar kullanılarak üretilen başlangıç ve temel eğitim uçağımızın geliştirilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hafif silahlı keşif ve saldırı uçağının üretilmesi amacıyla başlatılmıştır.

Bu proje ile ülkemiz ilk kez yerli ve milli imkânlarla üretilen bir silahlı keşif ve taarruz uçağına sahip olacaktır. İlk etapta 18 uçaklık üretim planlanmakta olup ihtiyaç neticesinde 18 adet ilave uçağın da üretimi projelendirilmiştir.

Zırhlandırılmış yapı, kendini koruma sistemleri, gece görüş uyumlu sayısal kokpit ve gelişmiş aviyonik sistemler ile donatılacak olan HÜRKUŞ-C uçağımız pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin düşük maliyet ve yüksek hassasiyet ile gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır.

Esnek özel Reklam Alanı
 

Dijital güvenli haberleşme, görüntü & veri bağlantısı ve termal görüntüleme/ nişangâh sistemi imkânlarına da sahip olacak uçağımız CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü Roket gibi milli mühimmatların yanı sıra genel maksat bombaları ile 12,7 mm ve 20 mm top sistemlerini de taşıyabilecek kapasitede olacaktır.

Hürkuş-C
Hürkuş-C

TAİ tarafından geliştirilen hürkuş uçağının, 1,500 kilo’ya kadar cephane taşıyabilecek şekilde üretilecek, yakın hava desteği sağlayacak modeli. aselsan tarafından geliştirilen FLİR sensörü de entegre edilecektir. Türk Hava Kuvvetleri tarafından, saldırı helikopterlerine destek amacı ile kullanılması planlanıyor. muntazam olmayan pistlerden kalkış yapabilecek olan hürkuş-c üzerinde, roketsan tarafından üretilen Cirit Füzesi  gibi yerli üretimi yapılan tüm cephane taşınabilecektir.

Cumhur Başkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı

Hürkuş-C Atış Testi Videosu


İnstagram Sayfamızdan bizleri takip edebilirsiniz @affiliatesepeti

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Esnek Benzer altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın