Sihirli Mantar Depresyonun Tedavisine Yardımcı Olabilir

Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Sihirli Mantar Depresyonun Tedavisine Yardımcı Olabilir

Sihirli mantarlar tıpta ilerleme kaydediyor olabilir.

Oregon ve DC’deki seçmenler psilosibini suç olmaktan çıkarmayı tercih ettikçe , “sihirli” veya halüsinojenik mantardaki aktif bileşiğin, orta ila şiddetli depresyonlu bireylere – en azından bir doktor gözetiminde psikoterapi ile birlikte kullanıldığında – fayda sağlayabileceğine dair artan kanıtlar var.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde bir psikolog, sosyal hizmet araştırmacısı ve yardımcı asistan olan Alan Davis, “Çalışmamızda elde ettiğimiz bulguların, uzmanları eğittiğimiz kontrollü bir ortamda olduğu gerçeğiyle ilgili olduğuna inanıyoruz” dedi. Johns Hopkins Üniversitesi Psychedelic and Consciousness Research Merkezi’nde profesör .

“Birisinin dışarı çıkıp bunu kendi başına almasını kesinlikle önermeyiz,” diye ekledi. “Bununla birlikte, şu anda ABD ve Avrupa’da devam eden çok bölgeli denemeler var ve bunu, önümüzdeki birkaç yıl içinde FDA onayını almak için aşama 2 ve aşama 3 denemelerinde test ediyor.”

Esnek özel Reklam Alanı
 

Davis ve meslektaşları , Kasım ayı başlarında JAMA Psychiatry dergisinde psilosibin destekli tedavi üzerine küçük bir faz 2 klinik çalışmasının bulgularını yayınladılar . Orada, ortalama 11 saat destekleyici psikoterapi alan majör depresif bozukluğu olan iki düzine kişide, jel kapsül formunda suyla indirilen iki doz sentetik psilosibinin semptomlarında keskin bir düşüş bildirdiler. Denemeye kaydolmak için, bireyler o sırada başka antidepresan ilaç alamıyorlardı.

Araştırmada yer almayan ancak ilgili bir JAMA Psikiyatri başyazısını kaleme alan, geriatrik psikiyatri uzmanı ve Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde seçkin bir fahri psikiyatri profesörü olan Charles Reynolds III, ekibi ” çalışmanın tasarımı ve hem olumlu etkilerini hem de potansiyel olarak olumsuz etkilerini belgelendirmek. “

Tedaviden bir hafta sonra ekip, GRID-Hamilton Depresyon Derecelendirme Puanı adı verilen standart bir depresyon değerlendirme yöntemini kullanan katılımcıların yüzde 67’sinde depresyon belirtilerinde klinik olarak anlamlı bir düşüş gördü ve 14 kişinin remisyonda olduğu görüldü. Tedaviden dört hafta sonra, katılımcıların yarısından fazlası remisyondaydı ve yüzde 71’i tedaviye önemli bir yanıt verdi.

Olası yan etkilere gelince, bazı hastaların tedavinin akşamı veya ertesi sabah baş ağrısı çektiğini belirten Davis, geçici anksiyetenin psilosibin seansları sırasında ortaya çıkabileceğini ancak uzun sürmediğini veya tedavi gerektirmediğini de sözlerine ekledi.

Sonuçlar cesaret vericidir, çünkü majör depresif bozukluğu olan bireylerin bir alt kümesi, seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) tedavisi, ketamin veya psikoterapi gibi mevcut tedavi seçeneklerine tek başına yanıt vermez veya doğru uygun tedavi bulmak için mücadele etmez.

Davis, “Depresyon, küresel olarak en yaygın ve zayıflatıcı koşullardan biridir ve depresyon için onaylanan mevcut ilaçlar ve depresyon için kullanılan psikoterapi, bağlılık ve etkililikten yoksundur” dedi. “Herkes için çalışmıyorlar.”

Çalışma, psilosibini içeren tedaviler için potansiyel bir psikiyatrik fayda bulan ilk çalışma değil: son birkaç yılda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, halüsinojenik bileşiğin, kanser teşhisi sonrasında ortaya çıkan, tedavisi zor depresyon veya depresyon semptomları olan kişilere fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Davis, ” Psilosibini ilk olarak 2016’da anti-depresan etkisi olup olmadığını görmek için test ettik, kanser gibi hayatı tehdit eden hastalıkları olan kişilerle ilgili yayınlanmış bir çalışmada ” dedi. “Ve bulduğumuz şey, kanser teşhisi nedeniyle sonradan depresyona giren kanserli insanlar arasında depresyonlarını azaltan şeydi.”

Ancak önerilen tedavide, bir ağız dolusu veya bir mikrodoz sihirli mantardan çok daha fazlası var.

Araştırmacılar, psilosibin destekli tedaviye hemen veya iki aylık bir gecikmeden sonra başlamak üzere randomize edilen yaşları 21 ila 75 arasında değişen majör depresif bozukluğu hastalarında ardışık iki doz psilosibini test ettiler. Duruşma, psikotik bozukluğu olan çok ağır vakaları, intihara teşebbüsleri veya hastaneye yatırılan vakaları dışlayan bir ayakta hasta ortamında gerçekleştirildi.

Davis, bu grupların her ikisinde de psikoterapist rehberlerin psikedelik gezileri aracılığıyla onlarla konuştuğunu açıklayarak, bu yönün çalışmanın katılımcıları tarafından bildirilen semptomların hafifletilmesinde anahtar olabileceğini ekliyor.

Davis, fayda “insanların psilosibin seansı sırasında sahip oldukları psikolojik deneyimle ilişkili gibi görünüyor – bu nedenle insanlar tipik olarak evrene bağlı hissettikleri veya normal kendilerinin dışında hissettikleri mistik veya ruhsal bir deneyim yaşadıklarını bildiriyorlar” dedi Davis. . “Ama aynı zamanda seans sırasında yaşamları hakkında fikir edindiklerini veya aldıklarını da ifade ettiler.”

“Deneyimin antidepresan etkileriyle ilişkili gibi görünen bu deneyimlerin birleşimidir,” diyerek terapötik bileşeni hastaların bu olayları başarmalarına ve anlamlandırmalarına yardımcı olmak için “kritik” olarak nitelendirdi.

Ekip, depresyon bağlamında psilosibin destekli tedaviyi keşfetmeye devam ediyor ve psilosibin destekli terapi seanslarından 12 ay sonra toplanan verileri kullanarak mevcut çalışmada profili verilen depresyon hastaları için uzun vadeli sonuçları bildirmeyi bekliyor.

Etkilerin ne kadar sürdüğü ve nüksetmeyi önlemek için daha uzun süreli bakım tedavilerinin bir faydası olup olmayacağı henüz belli değil. Ancak bu tür çalışmalar zaman alır ve ucuz değildir.

Mevcut araştırma kısmen girişimci, yazar ve yatırımcı Tim Ferriss ve öncülüğünü yaptığı bir kitle fonlama kampanyası tarafından desteklendi. Mevcut çalışmanın bariz başarısıyla, bazıları daha geleneksel fon sağlayıcıların alana daha fazla ilgi göstermeye başlayabileceğini söylüyor.

Reynolds, “Pek çok yönden, titiz bir bilimsel perspektiften bakıldığında hâlâ ilk günler,” dedi. “Ama sanırım Davis ve Hopkins’teki meslektaşlarımın küçük ama önemli bir kavram kanıtı çalışması olarak düşündüğüm şeyi gerçekleştirmede gerçekten iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum.”

Çalışmayı “ileriye doğru bir adım” olarak nitelendirdi, ancak psilosibin destekli psikoterapinin klinik olarak garanti edilip edilmediğini ve ne zaman garanti edildiğini anlamak ve standart tedavi seçenekleriyle karşılaştırıldığında ne kadar ilerlediğine bakmak için daha büyük ve daha çeşitli randomize kontrol denemelerinin gerekli olduğuna dikkat çekiyor depresyon ve diğer durumlar için böyle uzun süreli ve zayıflatıcı yas bozuklukları.

“Şimdi ihtiyacımız olan şey, editörümde önerdiğim gibi, plasebo veya bir tür aktif karşılaştırıcı, belki de başka bir antidepresan, psilosibinin spesifik etkisinin ne olduğunu görmemizi sağlayacak randomize bir kontrol çalışmasıdır.” Reynolds dedi.

Sihirli Mantar Video


İnstagram Sayfamızdan bizleri takip edebilirsiniz @affiliatesepeti

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Esnek Benzer altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın